poniedziałek, 16 czerwca 2014

Tradycje weselne na Śląsku.

Wesele na Górnym Śląsku zawiera wiele tradycyjnych elementów, m.in :
Płacenie za ślub - przyjęło się, że za salę weselną, jedzenie, ciasta, tort, kwiaty, itp płacą rodzice Panny młodej, a za alkohol, napoje, orkiestrę, fotografa i obrączki Pan młody. Obecnie coraz popularniejsze jest dzielenie się kosztami. równo.
Kołocz weselny - przed ślubem (ok tygodnia przed) para młoda zanosi rodzinie, gościom weselnym, ale też sąsiadom, dalszej rodzinie kołocz weselny, czyli zapakowane dwa kawałki kołaczu, zwykle z serem i makiem, ale też z jabłkiem. Przyjęło się, że wzamian za. kołocz obdarowani podarowywują parze młodej na nową drogę życia drobne prezenty np. pościel, koc, ręczniki, ale także pieniądze.
Wykupiny- zanim pan młody będzie mógł wejść do domu pani młodej i ją zobaczyć musi zapłacić. Pieniądze, biżuteria wszystko dozwolone.
Błogosławieństwo rodziców - rodzice blogoslawią parę młodą w domu pani młodej przez wyjściem do kościoła.
Bramy - zastawianie pary młodej. Sąsiedzi przebierają się i blokują dojazd do kościoła, jeżeli chcemy przejechać musimy zapłacić alkoholem.
Powitanie - po kościele w domu panny młodej ktoś z rodziny czeka na parę młodą i wita ją chlebem i solą, a pan młody przenosi panią młodą przez próg.
Wesele wygląda standardowo jak. wszędzie są i podziękowania dla rodziców i są oczepiny.
A jakie są tradycje ślubne w Waszych regionach?

3 komentarze:

 1. Nie byłam na weselu śląskim ale rodzice byli i właśnie byli zdziwieni tymi wykupinami bo u nas na Dolnym Śląsku tego nie ma :) i chyba też w środku tygodnia jechała koleżanka do znajomych, u nas tylko w sob :) a reszta zwyczajnie tak samo ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas też kiedyś tylko
   w sobotę, ale obecnie robią w każdy dzień tygodnia

   Usuń
 2. fajny post u mnie juz niedlugo italian weding :)

  http://zielonoma.blogspot.it/2014/06/black-is-total-black.html

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. Jeżeli będziesz mieć ochotę mnie poobserwować na pewno się odwdzięczę.